Buty rowerowe SPD to rodzaj asortymentu, o jaki pytamy coraz częściej, a wokół którego narosło bardzo wiele mitów. Jeżeli zastanawiamy się nad zakupem winek, warto jest spojrzeć z bliska na to, jakie są mity, który wokół nich wyrosły oraz czy i jakie buty kupić.
Mity wokół butów SPD
Wokół butów rowerowych typu SPD narosło wiele mitów. Bardzo często powstały one w wyniku braku doświadczenia w jeździe na nich, i podglądaniu osób, które w nich jeżdżą.
Pierwszym i największym mitem jest ten, który mówi, że w butach SPD mamy dwa razy tyle mocy co podczas jazdy na zwykłych pedałach. Jest to oczywiste kłamstwo. Co prawda można jechać w butach SPD podciągając, ale nawet profesjonalni kolarze stosują tego typu technikę przez bardzo krótki czas, ponieważ niemiłosiernie męczy ona nasze mięśnie W rzeczywistości największe zalety SPD-ków to utrzymywanie stopy stabilnie cały czas w tej samej pozycji, oraz fakt, że podczas pedałowania, wykorzystujemy ok 5% więcej możliwego ruchu korbą na „pchanie”.
Inny mit mówi, że wpinki są dla profesjonalistów. Jest to również oczywista bzdura. Buty rowerowe SPD są dla każdego, należy jednak przed zakupem zrobić małe rozeznanie, po to, aby być pewnym, jakie buty kupić oraz czy w ogóle ich potrzebujemy.
Jakie buty SPD kupić?
W tym punkcie nie będziemy się zastanawiać nad tym, czy dana firma (a tych jest wiele, choć Shimano jest najbardziej popularna) lub model jest dla nas oraz czy warto na dane buty wydać 500, czy 1000 zł. Kwestia ceny jest bowiem zależna bardzo od tego ile mamy w portfelu pieniędzy.
Buty na rower SPD dzielimy na dwie główne kategorie:
– buty szosowe,
– buty górskie.Zaczniemy od tych, które łatwiej skreślić. Jeśli jesteśmy tylko i wyłącznie fanami kolarstwa szosowego, to warto zainwestować w buty szosowe SPD. W przeciwnym wypadku lepiej kupić górskie. O tym, dlaczego poniżej.
Buty szosowe SPD górskie
Buty SPD górskie oraz szosowe różnią się. Pierwsza różnica (najbardziej istotna z punktu widzenia klienta) to fakt, że bloki do wpinania są inne. Z tego powodu butów MTB nie wepniemy w pedały szosowe i na odwrót.
Z powyższego wynika, że jeśli lubimy i góry i szosę, a nie chcemy mieć (lub nas nie stać) na dwie pary wpinek, to warto zainwestować w buty górskie. Buty górskie na szosie znacząco nie pogorszą naszych osiągów, za to w butach szosowych w górach będziemy się męczyć.
Dlaczego buty górskie są lepsze w „ogólnym” zastosowaniu? Przede wszystkim dlatego, że wypinają się w obie strony, co dla początkujących jest sporym ułatwieniem. Druga sprawa to taka, że bloki w butach górskich są bardziej schowane w bucie, dzięki czemu łatwiej się chodzi w ogóle, a w terenie nie wpadają w nie tak często kamieni i błoto.
Więcej informacji znajdziesz na stronie buty rowerowe spd https://agasport.com.pl/buty-rowerowe-spd-cat-70.