Home / Motoryzacja / Mandat z fotoradaru – jak jest rejestrowany?

Mandat z fotoradaru – jak jest rejestrowany?

Fotoradary w ostatnich latach stały się prawdziwym postrachem polskich kierowców. Urządzenia te, będące jednym z narzędzi do karania niepokornych kierowców, stawiane są najczęściej na drogach krajowych, gdzie najczęściej dochodzi do przekraczania dozwolonej prędkości. Warto wiedzieć, kiedy grozi nam mandat z fotoradaru oraz w jakim czasie zostanie on do nas dostarczony.

Mandat z fotoradaru – kiedy powinniśmy się go spodziewać?

Fotoradary są urządzeniami zarejestrowanymi w systemie CANARD, które należą do Inspekcji Transportu Drogowego. Zadaniem fotoradaru jest stworzenie zdjęcia w momencie w którym kierowca w danym samochodzie przekracza prędkość na danym odcinku drogi. W zależności od ustawienia fotoradaru, urządzenia te mogą tworzyć zdjęcia w momencie, kiedy samochód się do nich zbliża lub kiedy się od nich oddala. Zdecydowana większość fotoradarów ustawiana jest przodem – daje to większe szanse na weryfikację pojazdu oraz osoby nim kierującej. Mandat z fotoradaru zawiera kilka istotnych informacji: datę i godzinę wykonania zdjęcia, samochód i jego tablice rejestracyjne, twarz kierowcy. Na mandacie znajduje się też informacja o maksymalnej dopuszczalnej prędkości na tym odcinku oraz informacja o tym, o ile ta norma została przekroczona. Mandat z fotoradaru powinien być dostarczony do nas w ciągu 180 dni – w praktyce jednak to zazwyczaj 2-3 tygodnie. Wysokość mandatu zgodna jest z taryfikatorem. Warto pamiętać, że od stycznia 2022 za mandaty zapłacimy więcej.

Czy mandat z fotoradaru można podważyć?

Zdarzają się sytuacje w których mandat z fotoradaru można podważyć. Jedną z nich jest sytuacja, kiedy na zdjęciu znajdują się dwa pojazdy i nie ma możliwości określenia, który z nich faktycznie przekroczył prędkość. Zdjęcie może okazać się też niewyraźne, przez co nie ma możliwości rozpoznania kierowcy.

 

 

Check Also

„Droga” taksówka – i dla niej trzeba mieć ubezpieczenie samochodu

Czy prowadzenie taksówki się opłaca? Chyba tak, skoro liczba osób, wykonujących ten zawód, ciągle wzrasta. …

https://abuya.pl/odkrywajac-tajniki-ogrzewania-magia-ogrzewacza-gazowego-w-twoim-ogrodzie/ https://auto-dzban.pl/wyroznione-prawa/kalkulator-ubezpieczen-oc-jak-latwo-i-szybko-obliczyc-koszt-swojego-ubezpieczenia/ Stolik nocny z półką w stylu loft