Home / Motoryzacja / Olej silnikowy – najważniejszy płyn eksploatacyjny w samochodzie. Wymień go zanim będzie za późno

Olej silnikowy – najważniejszy płyn eksploatacyjny w samochodzie. Wymień go zanim będzie za późno

Jazda zbyt długo na starym oleju może mieć bardzo poważne konsekwencje dla jednostki napędowej. Z czasem olej traci swoje właściwości, robi się bardziej gęsty i powstają zanieczyszczenia, które zatykają pierścienie tłokowe. Moc silnika w ten sposób słabnie, pojawia się większe zużycie paliwa, a w konsekwencji poważne awarie. Nie obędzie się wtedy bez wizyty w warsztacie samochodowym, a w najgorszym wypadku remontu silnika. Olej powinno zmieniać się maksymalnie co 15 tys. km. Świeży środek jest niejako “nowym tlenem” dla organizmu, jakim jest silnik. Przy wymianie trzeba również pamiętać o zamontowaniu nowego filtra. Dowiedz się więcej o olejach silnikowych używanych w Polsce. 

5w30 – najpopularniejszy olej używany przez kierowców. Preparat wielosezonowy dla Twojego samochodu

Olej 5w30 jest idealny do klimatu panującego w Polsce. Nie ma u nas srogich zim, ani strasznie gorących dni. Dlatego, zarówno olej syntetyczny, jak i półsyntetyczny zapewnią optymalną pracę silnika. Auto przy minus piętnastu odpali prawidłowo (o ile nie będzie żadnych innych usterek), a olej silnikowy będzie wspomagał prawidłowe smarowanie jego elementów. Skład oleju 5w30 jest wzbogacony detergentami i składnikami uszlachetniającymi, które mają zapobiegać powstawaniu zanieczyszczeń. Stosuje się go zarówno w samochodach benzynowych, jak i diesla pojazdach nowych i znacznie starszych. 

Nowy filtr równa się sprawny silnik

Filtr powietrza, paliwa czy wspomniany wyżej filtr oleju, mają na celu zatrzymywanie zanieczyszczeń z powietrza, które mogłyby dostać się do wnętrza silnika. Filtry olejowe chronią jednostkę napędową przed awariami i występują w dwóch rodzajach – puszkowym lub w formie wkładu. Wysokiej jakości produkt zapewnia większą wydajność oleju silnikowego. W niektórych przypadkach, zamiennik średniej klasy, może prowadzić nawet do zatarcia silnika. Dlatego zawsze warto wybierać sprawdzonych i godnych zaufania producentów. 

 

Check Also

Mandat z fotoradaru – jak jest rejestrowany?

Fotoradary w ostatnich latach stały się prawdziwym postrachem polskich kierowców. Urządzenia te, będące jednym z …

https://beesafe.pl/porady/zniesienie-wspolwlasnosci-samochodu/ https://grodzisknews.pl/znizki-i-bonusy-w-ubezpieczeniach-samochodowych-jak-je-zdobyc-i-nie-stracic/ zobacz