Home / Ciekawe / Praca za granicą – pamiętajmy o przysługujących zasiłkach!

Praca za granicą – pamiętajmy o przysługujących zasiłkach!

Praca za granicą to przede wszystkim szansa na znacznie wyższe zarobki – coraz więcej wykwalifikowanych pracowników z Polsce decyduje się na emigrację zarobkową, często rozstając się na dłuższy czas ze swoją rodziną. Sytuacja ta jest trudna dla obu stron – warto więc pamiętać o wszelkich benefitach wynikających z pracy za granicą.

Kindergeld i 500+ – do musimy wiedzieć?

Jednym z najchętniej wybieranych kierunków emigracji zarobkowej są Niemcy. Bliskość tego kraju oraz możliwość pracowania na zasadach unijnych sprawia, że kraj ten jest dla nas wręcz idealny. Warto pamiętać, że obcokrajowcy pracujący na terenie Niemiec i posiadający nieograniczony obowiązek podatkowy mogą wnioskować o Kindergeld w Niemczech – jest to świadczenie socjalne przysługujące na każde dziecko. W przypadku obcokrajowców wymogiem jest dokładne udokumentowanie swojego zatrudnienia oraz posiadanie meldunku w Polsce wraz z dzieckiem, na które ma być złożony wniosek. Istotny jest fakt, że rząd niemiecki umożliwia wnioskowanie o Kindergeld na 6 miesięcy wstecz – warto skorzystać z tej możliwości.

Kindergeld a 500+ – czy zasiłki te mają na siebie wpływ?

Wszystkie świadczenia socjalne w ramach Unii Europejskiej podlegają koordynacji świadczeń – Kindergeld a 500+ mają na siebie wpływ. Oznacza to, że osoby pobierające 500+ w Polsce są zobowiązane do złożenia analogicznego wniosku o dodatek socjalny w Niemczech w odpowiednim urzędzie. Decyzja o tym, który z krajów będzie miał pierwszeństwo w wypłacaniu świadczenia podejmują urzędy na podstawie aktualnej sytuacji rodzinnej. Jeśli krajem pierwszeństwa będzie Polska otrzymamy pełną kwotę 500+ oraz dodatek dyferencyjny – jest to wyrównanie do kwoty Kindergeld. Jeśli krajem pierwszeństwa okażą się Niemcy z Polski otrzymamy decyzję odmowną.

 

 

 

 

 

Check Also

Separacja czy rozwód?

W Polsce dalej brak podstawowej wiedzy, czym różni się separacja od rozwodu i jakie są …

zobacz Industrialna dębowa konsola do przedpokoju w stylu loft https://www.rmfclassic.pl/polecamy/Inne