Home / Ciekawe / Prefabrykowane ściany betonowe – zalety i wady

Prefabrykowane ściany betonowe – zalety i wady

Prefabrykaty budowlane są to półprodukty – gotowe elementy składowe lub moduły wznoszonych obiektów montowane na placu budowy. Powszechnie stosuje się prefabrykaty z drewna, stali oraz betonu. Gotowe prefabrykowane ściany betonowe są niezwykle trwałe, odporne na skrajne warunki klimatyczne oraz uszkodzenia mechaniczne.

Prefabrykowane ściany betonowe – rodzaje Ze względu na zastosowany surowiec można wyróżnić ściany betonowe żelbetowe i keramzytobetonowe.

Ściany żelbetonowe mają wewnątrz zbrojenie z prętów żeliwnych lub stalowych. Żelbeton swoje lata świetności przeżywał w czasach peerelu, gdy wznoszono setki tysięcy mieszkań w technologii wielkiej płyty. Odmianą betonu zbrojonego jest beton sprężony – jego zbrojeniem są cienkie struny stalowe (strunobeton) lub kable (kablobeton). Zbrojenie przed wylaniem betonu napręża się i zakotwicza, a po związaniu betonu linki lub kable są przecinane na końcach. Siły sprężające uwalniające się ze zbrojenia przechodzą na beton czyniąc go odpornym na ściskanie i duże obciążenia. Elementy budowli wykonane tą metodą są dużo lżejsze, pozwalają na budowę konstrukcji smukłych o lekkiej formie przy jednoczesnym zachowaniu zdolności przenoszenia dużych obciążeń. W porównaniu z betonem litym lub gęsto zbrojonym żelbetonem pozwalają na znaczne oszczędności surowca.Ściany keramzytobetonowe są produkowane z mieszanki betonu i keramzytu – kruszywa mineralnego o wysokich parametrach termoizolacyjnych.

Ze względu na geometrię prefabrykowane ściany betonowe dzielimy na pełne i z otworami. Producenci dostosowują linię produkcyjną do zaleceń projektantów. Można zamówić ściany pełne i potrzebne otwory wykonać na placu budowy lub od razy w fabryce rozmieścić potrzebne otwory na powierzchni prefabrykatu.

Kryterium ilości warstw pozwala wyróżnić ściany:
• Pojedyncze wykończone gładko od wewnątrz i z zacierką zewnętrzną,
• Podwójne z warstwą izolacyjną – ociepleniem,
• Potrójne z okładziną elewacyjną, które może mieć personalizowaną fakturę i kolor.

Zalety i wady ścian betonowych prefabrykowanychZalety:

• Prosty, szybki montaż,
• Rezygnacja z czasochłonnych prac budowlanych (szalowanie, murowanie, deskowanie),
• Możliwość personalizacji geometrii ścian oraz ich okładzin elewacyjnych,
• Gładkie wykończenie przyspiesza prace wewnątrz obiektu,
• Możliwość zakupienia elementów z warstwą izolacyjną,
• Wysokie parametry użytkowe i wytrzymałościowe.

Zastosowanie gotowych ścian z betonu prefabrykowanego daje duże oszczędności: skraca czas inwestycji, ogranicza zatrudnienie, pomaga lepiej organizować plac budowy.

Wady:
• Wyższa cena prefabrykatów w porównaniu z bloczkami czy cegłami,
• Konieczność wzmocnienia fundamentów,• Transport i montaż możliwe tylko przy zastosowaniu sprzętu ciężkiego.

Wyszczególnione powyżej wady mogą mieć wpływ na inwestycję

wówczas, gdy inwestora ogranicza ilość środków na zakup materiałów oraz wypożyczenie sprzętu. Biorąc pod uwagę właściwości i parametry prefabrykatów oraz znaczne oszczędności czasowe i ograniczenie zatrudnienia stosowanie ścian prefabrykowanych betonowych jest zdecydowanie bardziej korzystne od tradycyjnych technologii.

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.fabudwkb.com.pl/pl/oferta/budownictwo-przemyslowe/prefabrykowane-sciany-betonowe-i-podwaliny.

Check Also

Separacja czy rozwód?

W Polsce dalej brak podstawowej wiedzy, czym różni się separacja od rozwodu i jakie są …