Urządzenie łazienki nie zawsze jest proste, zwłaszcza wtedy, gdy jej powierzchnia jest ograniczona. Trzeba znaleźć w niej miejsce na wannę, umywalkę, pralkę i kosz na brudną bieliznę. Trzeba rozmieścić je tak, by dostęp do nich był swobodny. Dobrze zaplanowana łazienka wpływa nie tylko na jej wygląd, ale przede wszystkim funkcjonalność.
Wanna czy kabina prysznicowa?
Oczywiście najlepiej jedno i drugie, o ile pozwala na to wielkość łazienki. Rano można wziąć szybki prysznic, a wieczorem relaksującą kąpiel. Mieszkańcy bloków takich możliwości nie mają i muszą zadowolić się jednym albo drugim.
Posiadacze małych łazienek najczęściej przekonani są, że nie ma w nich miejsca na wannę i muszą zrezygnować z przyjemnych kąpieli. Tymczasem wcale tak nie musi być. Rozwiązaniem może być wanna asymetryczna.
Wanna asymetryczna, nazywana także narożną ma nie tylko walory estetyczne, ale także praktyczne. Przede wszystkim zajmuje mniej miejsca od wanny tradycyjnej. To nie oznacza, że w wannie jest mniej miejsca na kąpiel, wręcz przeciwnie, jest go więcej.
Jak wybrać wannę asymetryczną?
Wanny asymetryczne występują nie tylko w różnych rozmiarach, ale także w różnych kształtach. Wszystkie wanny asymetryczne mają jeden bok krótszy, drugi dłuższy. Najmniejsze wymiary to 70×140 cm, oczywiście dostępne są także wanny większe, które umożliwiają kąpiel dwóch osób. Wannę ustawia się przy narożniku dwóch ścian. Po przekątnej wanna może być półokrągła, trójkątna lub mieć kształt trapezu, możliwości jest naprawdę bardzo dużo.
Bardzo praktycznym rozwiązaniem w wannie asymetrycznej jest wbudowana półka na kosmetyki. Znajdzie się na niej miejsce na gąbki, płyny i olejki do kąpieli, nie trzeba będzie po nie wstawać lub wysoko sięgać ręką.
Wanny mogą być wykonane z żeliwa, stali lub akrylu. W ostatnich latach zdecydowanie dominują wanny akrylowe. Zawdzięczają to przede wszystkim atrakcyjnym kształtom, akryl jest materiałem plastycznym, łatwym do obróbki, można nadać mu dowolny kształt.
Akryl szybko się nagrzewa i długo utrzymuje temperaturę wody. Dzięki temu nie ma dyskomfortu wywołanego oparciem się plecami o zimną ściankę wanny.
Problemem w przypadku wanien asymetrycznych jest ich obudowa. Za pomocą standardowych płytek ceramicznych jest to niemożliwe. Niektórzy wykorzystują do tego małe płytki mozaikowe, ale efekt może być różny i cena takiej obudowy nie jest niska. Najczęściej wykorzystuje się gotowe obudowy akrylowe idealnie dopasowane do kształtu wanny.
Wanny asymetryczne to zdecydowanie najnowszy trend w aranżacji łazienek.
Więcej informacji znajdziesz na stronie https://1lazienka.pl/category/wanny-asymetryczne.