Home / Motoryzacja / Czy polisa OC jest obowiązkowa?

Czy polisa OC jest obowiązkowa?

Ubezpieczenie samochodu to niezwykle istotna i wymagana prawnie kwestia – wszyscy posiadacze pojazdów mechanicznych powinni wykupić polisę OC. Co musimy wiedzieć o obowiązkowej polisie? Czy możliwe jest dokupienie polisy nieobowiązkowej?

Ubezpieczenie samochodu – co trzeba wiedzieć?

Przemieszczanie się własnym samochodem czy motocyklem to bez wątpienia duże ułatwienie w załatwianiu codziennych spraw, docieraniu do pracy. Aby jednak móc legalnie poruszać się samochodem po polskich drogach, konieczne jest wykupienie polisy OC. Ubezpieczenie samochodu w takiej formie zakupić można w biurach ubezpieczeniowych, jak również przez Internet. Warto pamiętać, że polisa OC jest dokumentem sprawdzanym podczas każdej kontroli drogowej, a brak tego ubezpieczenia naraża na wysokie mandaty i kary finansowe.

Ubezpieczenie OC to polisa roczna – warto pamiętać o jej zbliżającym się końcu i zadbać o to, by kupić nową i zachować ciągłość ubezpieczenia. Nawet jeden dzień bez ważnej ochrony sprawia, że możemy dostać wysoki mandat. Ubezpieczenie OC ma za zadanie chronienie innych użytkowników drogi. Jeśli posiadacz ubezpieczenia OC będzie sprawcą kolizji czy wypadku, to właśnie jego polisa w podstawowym zakresie pokryje wyrządzone szkody. Brak polisy sprawia, że szkody należy opłacić z własnej kieszeni.

Czy ubezpieczenie samochodu OC to jedyna polisa dostępna dla nas?

Zdecydowanie nie – OC to nie jedyne ubezpieczenie dostępne na rynku. Dla posiadaczy nowych i kilkuletnich samochodów oferowana jest polisa AC, czyli autocasco. Polisa ta chroni przed skutkami kolizji, kradzieży czy całkowitym uszkodzeniem samochodu. Polisa AC chroni w określonych wariantach – podczas zakupu takiego ubezpieczenia określamy, jaki zakres ochrony nas interesuje. Im szerszy zakres ochrony, tym wyższa cena polisy.

Check Also

„Droga” taksówka – i dla niej trzeba mieć ubezpieczenie samochodu

Czy prowadzenie taksówki się opłaca? Chyba tak, skoro liczba osób, wykonujących ten zawód, ciągle wzrasta. …

https://starachowicki.eu/artykul/porownywarka-oc-bez/1532310 Metalowy stojak na ręczniki https://dajplus.pl/ogrzewacz-tarasowy-nowa-era-komfortu-na-swiezym-powietrzu/