Home / Ciekawe / Sposoby na rozliczenie podatku z Niemiec

Sposoby na rozliczenie podatku z Niemiec

Olbrzymia ilość Polaków od lat decyduje się na emigrację zarobkową – jednym z najchętniej obieranych kierunków emigracji są sąsiadujące z nami Niemcy. Nie powinno to dziwić – bliskość granicy niemieckiej oraz doskonałe połączenia komunikacyjne sprawiają, że praca za granicą nie wydaje się być tak uciążliwa, pozwala na częste odwiedziny w kraju. Skąd tak duża popularność Niemiec jako kraju zarobkowego?

W pogoni za pracą

Niemcy to kraj wysoko rozwinięty, kojarzący się na nam nie tylko z dobrymi zarobkami, ale również z wysoką jakością życia. Nie bez przyczyny Polacy wybierają właśnie niemieckie landy jako miejsce pracy. Dodatkowo atutem jest fakt, że dzisiaj – w przeciwieństwie do sytuacji sprzed lat – zdecydowana większość emigrantów szuka pracy w dużych firmach, korporacjach. Polacy cenią Niemców jako pracodawców: wynika to przede wszystkim z faktu jasnych zasad zatrudnienia, ale również możliwości korzystania z licznych szkoleń, kursów. Niemieccy pracodawcy, szczególnie kiedy idzie o pracowników specjalistów, kładą spory nacisk właśnie na naukę. Wykwalifikowany pracownik to inwestycja w przyszłość firmy.

O czym powinniśmy pamiętać pracując za granicą?

Jedną z kluczowych spraw o której powinniśmy pamiętać pracując w Niemczech jest rozliczenie podatku z Niemiec. Rozliczenie się z fiskusem jest obowiązkowe i może wiązać się z karami finansowymi, jeśli nie dopełnimy tego obowiązku. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy nasza deklaracja podatkowa została prawidłowo wypełniona warto pomyśleć o pomocy biura rachunkowego, które specjalizuje się w prawie podatkowym państw UE. Pamiętajmy również o możliwości wnioskowania o dodatki socjalne takie jak Kindergeld – obowiązują one każdego zatrudnionego na prawie niemieckim, który uzyskał nieograniczony obowiązek podatkowy i posiada nieletnie dziecko w kraju zameldowania.

 

Check Also

Praca za granicą – pamiętajmy o przysługujących zasiłkach!

Praca za granicą to przede wszystkim szansa na znacznie wyższe zarobki – coraz więcej wykwalifikowanych …

bannedcd.org planetaski.pl Dlaczego warto zdecydować się na leżaki ogrodowe z aluminium