Home / Ciekawe / Separacja czy rozwód?

Separacja czy rozwód?

W Polsce dalej brak podstawowej wiedzy, czym różni się separacja od rozwodu i jakie są skutki prawne decyzji o konkretnym rozwiązaniu. Warto przypomnieć sobie te terminy i wiedzieć, kiedy mają one zastosowanie. Kiedy para pozostająca w związku małżeńskim może zdecydować się na separację? Jakie są tego skutki prawne?

Rozwody w Polsce

Z danych w ostatnich latach jasno wynika, że spada nie tylko ilość zawieranych ślubów, ale również rośnie znacząco ilość rozwodów przeprowadzanych przed polskimi sądami. Ich przyczyny mogą być różnorodne: od niewierności małżonków, poprzez brak możliwości dogadania się w kwestiach kluczowych jak np. posiadanie dzieci. Rozwody mogą być również wynikiem patologii takich jak nałogi.

Czym jest rozwód? Najprostszym wytłumaczeniem jest po prostu rozwiązanie ważnego małżeństwa przez sąd na podstawie wniosku jednego lub obojga małżonków. Rozwód może być rozstrzygany bez orzekania o winie (kiedy np. małżonkowie są zgodni co do decyzji rozwodowej) lub też z orzekaniem o winie – np. w sytuacji, kiedy za rozpad małżeństwa winny jest jeden z małżonków. W zależności od stopnia skomplikowania sprawy sprawa rozwodowa może trwać od kilku miesięcy aż po kilka lat. O rozwodach i sposobach ich przeprowadzania przeczytasz na stronie adwokat-katowice.info.pl/rozwody-separacje.

Separacja – jakie są jej skutki prawne?

Separacja jest rozwiązaniem prawnym, które może zostać zasądzone w przypadku trwałego rozpadu pożycia małżeńskiego. W przeciwieństwie jednak do rozwodu separacja nie rozwiązuje związku małżeńskiego. Separacja znosi wspólnotę małżeńską, w jej trakcie małżonkowie nie mą prawa wstępować w nowe związki małżeńskie. Wg polskiego prawa przesłanką do separacji jest całkowity zanik więzi psychicznej i fizycznej pomiędzy małżonkami. Nie ma możliwości ogłoszenia separacji, jeśli ucierpiałyby przy tym małoletnie dzieci pary.

 

Check Also

Wygodny i trwały strój dla jeźdźca

Jazda konna jest sportem coraz chętniej wybieranym przez osoby dorosłe i młodzież jako sposób na …

zobacz zobacz https://starachowicki.eu/artykul/porownywarka-oc-bez/1532310